Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov koní přirozeným způsobem

15. 1. 2010

Tento způsob chovu koní vychází z přirozených potřeb koně a jeho života ve volné přírodě. Pokud chceme, aby se koni dostalo to nejlepší, rozhodně ho nezavřeme na celý den do malého a zatuchlého boxu, kde své koňské kamarády vidí jen přes mříže a čerstvou trávu vidí jen ,,z rychlíku,,. Dosáhnout toho, aby byl kůň zdravý a šťastný vlastně není vůbec těžké nebo příliš finančně náročné. Stačí se pouze podívat na věc z pohledu koně. Myslíte si snad, že kdyby si kůň mohl vybrat, kde a jak by žil, že by si vybral stáje a neustále někoho vozil na hřbetě? Ne! Kůň je svobodné zvíře, které vyžaduje prostor. Je stádový, takže potřebuje i několik koňských kamarádů. Rozhodně nemůže být sám a nějaká koza mu kamaráda neudělá. Je od přírody zvyklý trávit všechen čas venku, který zaplní pomalým ale dlouhodobým pohybem za potravou.  

Tohle jsou jen jedny z mála základních potřeb koně a proto by neměly být zanedbávány. To nejlepší co můžete pro svého koně udělat je přispůsobit se co nejvíce jeho přirozeným potřebám a to jak v prostředí v kterém žije, tak i v jeho opečovávání. Pokud toho všeho chcete dosáhnout není nač čekat! V dnešní době se tento způsob chovu stále rozšiřuje a fanoušků tohoto způsobu je stále více! Na trhu se oběvuje spousta materiálů a různých metod jak koním usnadnit a spříjemnit život. Dělí se i do několika kategorii jako úplně přirozený (což tvoří pouze velký výběh s přírodní ochranou proti nepříznivým vlivům jako např. stromy, keře...) nebo trošku upravený ve kterém je koni trošku přilepšeno (velký výběh s přístřeškem). Je jen navás, kterou si zvolíte a přeji vám aby to byla ta správná! Myslete i na to, jakého koně máte zrovna vy. Né pro každého se hodí celodenní pobyt venku s minimální ochranou před nepřízní počasí (např. velmi staří, nemocní a šlechtění koně). Zde je velmi odlehčený ,,výcuc,, jak by měl tento způsob chovu vypadat:

1. Velký prostor - výběh

 

2. Ochrana před nepřízní počasí: a, přirozené: keře, stromy...

                                                            b, přístřešek

1 Výběh

 • Měl by být dostatečně velký (přispůsoben počtu koní ve stádě)
 • Měl by být bezpečný (kvalitně a bezpečně ohrazen a zbaven nebezpečných předmětů)
 • Měl by obsahovat více druhů povrchů (pískoviště, brouzdaliště, kameniště...)
 • Měl by koně nutit k pohybu (voda, líz a seno musí být rozmístěno jinde)
 • Měl by být zbaven jedovatých rostlin

 2a

 • Stromy a keře nesmí být jedovaté a nebezpečné!    
 • Suché a vysoké stromy můžou na koně i spadnout a ostnaté keře můžou koně zranit
 • Koně stromy a keře rádi okusují. Ochráníte ho např. pletivem. Musí být ale     dostatečně vysoko!
 • Koníci se rádi o strom podrbou +

2b

 • Je dostatečně velký 
 • Je z kvalitního a přírodního materiálu (nej. dřevo)
 • Je bezpečný (nevyčnívají z něj žádné nebezpečné kousky a je odolný)
 • Je zhotoven tak, aby zajistil dobrou cirkulaci vzduchu a aby byl ochranou před nepříznivým podmínkám a hmyzu.
 • Má kvalitní podlahu bez vystýlky (nej. písek, gumové desky...)

 

Toto je jen velmi stručné shrnutí, co to vlastně přirozený chov koní je. Určitě třeba najdete i jiné typy jak má vypadat správné prostředí pro koně. Pokud máte nějaký konkrétní typ nebo zlepšovák pro koňské prostředí, určitě se o něj podělte i s ostatními například tím, že ho napíšete do vzkazníku nebo diskuze. O nejvhodnějšímu způsobu chovu konkrétního koníka se můžete poradit i v poradně, kde vám pomohou najít ten nejlepší způsob přesně na míru.